Ha már túl vagy a nagy tavaszi selejtezésen, akkor könnyű dolgod lesz, ha még nem álltál neki, íme egy újabb motiváció. Képviselj bármilyen stílust, a cél a megtakarítás: idő, pénz és energia. A végeredmény pedig négy megbízható kapszula kollekció – minden évszakra egy – természetesen a szükséges átfedésekkel. A következő évszakváltáskor már csak annyit kell tenned, hogy előveszed a megfelelő dobozt, és pár trendi darabbal felfrissíted.
Mi is az a kapszula gardrób: egy kevés ruhadarabból álló kollekció, mely csak olyan ruhákat tartalmaz, amiket valóban szeretsz, passzolnak rád, sokoldalúan használhatod őket és egymással is jól kombinálhatóak. A modern életformával járó stressz hívta életre a minimalizmus, a rendezettség, a tudatosság és az egyszerűség iránti igényt. A Wikipedia szerint, a kifejezést az 1970-es években alkotta meg egy londoni butikos, majd 1985-ben Donna Karan tette népszerűvé, piacra dobva 7 (!) darabból álló kapszula kollekcióját.
A kapszula gardrób minden alakalomra tartalmaz öltözetet, felesleges darabok nélkül. Része néhány alapvető, divattól független ruhadarab, egymással harmonizáló színekben.
Így fogj hozzá
Ürítsd ki a szekrényed és helyezz mindent az ágyra / padlóra. Csoportosítsd a darabokat a már ismert „Megtartani”, „Elajándékozni”, „Kidobni” elv alapján. Csak azokat tartsd meg, amiket akár most azonnal szívesen felvennél. A „megtartandó” csoport mutatja meg a stílusod. Egy ideig próbálj meg csak a megmaradt darabokból öltözködni. Később beszerezheted a még hiányzókat.
A szabályok
1. Színek
Válassz egy vagy két semleges színt, ami a többihez passzol, mint a fekete, fehér, szürke, barna, sötétkék. Ilyenek legyenek a nadrágok, szoknyák, táskák és kabátok.
Majd válassz egy vagy két hangsúlyos színt, melyek világosabbak és egymáshoz jól illenek. Ilyenek legyenek a felsők, ruhák és a kiegészítők.
2. Te magad
Tudd, hogy milyen a testalkatod (alma, körte, homokóra, atlétikus) és milyenek a színeid (haj-, bőr-, szemszín). Csak az előnyös darabokat tartsd meg! Tartsd szem előtt az életstílusod is (mivel közlekedsz, milyen a munkád, beosztásod, hova jársz kikapcsolódni, van-e kisgyereked, stb).
3. Szabás és anyag
Részesítsd előnyben a klasszikus szabásúakat és a mintájúakat, hiszen ezeket éveken keresztül hordhatod, anélkül, hogy ódivatúvá válnának. Válaszd a jó minőséget anyagban is. Mivel ugyanazt a darabot, mással kombinálva, számtalan alkalomra felveheted, sokat fogod őket hordani.
4. Stílus
Ha követed a hármas szabályt, minden alkalomra tudsz megfelelő stílusú ruhadarabot választani: legyen mindenből egy alkalmi, egy trendi és egy köztes (lezserebb, semlegesebb) változat.
Alapdarabok
- Felsők: póló és spagetti-pántos top, fehér ing
- Alsók: egyenes szárú farmer, szövetnadrág, ceruzaszoknya
- Ruhák: a kis fekete, egyrészes ruha
- Felsőruházat: fekete blézer, szövetkabát / ballonkabát, kasmír / könnyű pulóver
- Cipők: balerina, körömcipő, mokaszin, hosszúszárú csizma
+ Kiegészítők: nagyméretű táska, boríték táska, selyemsál, napszemüveg
Technikai részletek
- Mi tartozik a kapszula gardróbba?
- igen: felsők, nadrágok, szoknyák, ruhák, pulóverek, zakók, kabátok és cipők
- nem: sportruházat, melegítők, ékszerek, kiegészítők, táskák, fehérnemű, pizsama
- Mi az ideális szám?
Erre nincs szigorú szabály. Az ideális valahol 30 és 40 között van. De találtam példát 10 darabból álló, jól működő kapszula gardróbra is.
- Mi a helyzet a cipőkkel?
Nem érdemes rajtuk spórolni. Egyrészt a legkönnyebb velük felfrissíteni a megjelenést. Másrészt fel kell készülni minden időjárási szituációra.
- Készítsek-e a hétvégére külön gardróbot?
Amennyiben nagyon eltér egymástól a hétköznapi (munkába járó) és a hétvégi stílusod, akkor érdemes. Esetleg tervezz ilyenkor két kisebb szettet, például 20 + 15 darabosat.
Készen állsz a kihívásra?
Ne feledd, a cél az, hogy
- több időd és energiád maradjon azokra a dolgokra, amik igazán fontosak a számodra (és kevesebbet kelljen azzal foglalkoznod, hogy ma mit vegyél fel, vagy mit vegyél meg)
- több pénzed maradjon az álmaidra (ahelyett, hogy olyan ruhákra költenél, amit sosem veszel fel)
Ne ijedj meg, ha becsúszik egy nem odavaló darab. Mindenki a saját hibáiból tanul. A legfontosabb, hogy most már felismered, hogy mit nem kellett volna megtartani / megvenni. Próbáld meg a legtöbbet kihozni ebből a darabból is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: