Előző posztomban utaltam rá, hogy van, aki valamilyen bőrhiba miatt nyáron sem szeret ujjatlan ruhában járni. Az egyik ilyen „szépséghiba” a keratosis pilaris (KP), amikor a bőrön száraz, érdes foltok és dudorok láthatóak, általában a felkaron, combokon és a popsin. Ezzel kapcsolatban van egy jó és egy rossz hírem: a jó hír az, hogy ez az elváltozás csak esztétikai probléma (orvosilag ártalmatlan, nem fáj, nem viszket), a rossz pedig, hogy véglegesen nem gyógyítható.
Túlzott keratin-termelés, és annak felhalmozódása. A keratin egyébként egy kemény fehérje, amely megvédi a bőrt a káros anyagoktól és fertőzésektől. Dudorok akkor képződnek, amikor a keratin pikkelyesen felhalmozódik a szőrtüszőben, így elzárja annak természetes nyílását. Nem tudják, pontosan mi okozza, de hajlamosít rá a genetika. A felnőtt népesség körülbelül 40%-a érintett!
Bár nem gyógyítható (az évek múlásával van, aki kinövi), az állapot javítható. Éppen ezért egy folyamatos, fenntartó kezelés szükséges, ami egyénenként változó lehet.
A kémiai hámlasztó krémek (alfa-hidroxi sav AHA, tejsav, szalicilsav, urea) segítenek feloldani és eltávolítani az elhalt bőrsejteket, így újra megnyílnak a pórusok. Vannak patikában, kozmetikusoknál szabadon megvásárolható krémek, és vannak vényköteles készítmények is. Oda kell arra figyelni, hogy a kémiai hámlasztás bőrirritációt okozhat. Kezelés után nem érheti napfény a bőrt, mert fényérzékennyé válik! A dörzsöléses fizikai hámlasztás irritálhatja a bőrt.
Rövid ideig zuhanyozz, langyos vízzel. Kifejezetten száraz bőrre ajánlott, olajos tusfürdőt használj. Gazdag, krémes állagú hidratálót válassz, melyet a még nyirkos bőrödre kenj fel bőségesen, naponta többször ismételd. Párásítsd a szoba levegőjét is.
Egyes A-vitamin származékok (retinoidok) képesek meggátolni a szőrtüszők eltömődését. Szteroidos krémekkel is csökkenthető az esetleges gyulladás. Bőrgyógyászati lézerrel pedig a súlyosabb esetek kezelhetőek.